Fritz Wilke


Fritz Wilke, urodzony 7 lutego 1879 roku w Greifenberg w Pommern, to postać, która odgrywała istotną rolę w kręgach naukowych i teologicznych swoich czasów. Zmarł 2 grudnia 1957 roku w Wiedniu, gdzie pozostawił trwały ślad w historii. Był niemieckim teologiem protestanckim, który nie tylko angażował się w badania teologiczne, ale również pełnił funkcję wykładowcy akademickiego, kształcąc kolejne pokolenia uczniów.

Wilke był także członkiem NSDAP, co wskazuje na jego zaangażowanie w polityczne życie Niemiec w przededniu II wojny światowej. Jego działalność zarówno w sferze religijnej, jak i politycznej, czyni go postacią wartą dokładniejszego zbadania i analizy.

Działalność naukowa

Fritz Wilke, po ukończeniu matury, podjął studia z zakresu teologii. Jego droga akademicka obejmowała pisanie pracy doktorskiej, której tematyką był Stary Testament. Dzięki temu uzyskał stopień doktora teologii. W zakres jego zainteresowań wchodziła również archeologia biblijna, w której stał się specjalistą. W 1910 roku zatrudniono go na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie objął stanowisko profesora i prowadził własną katedrę.

W 1938 roku wstąpił do NSDAP, a w następnym roku nawiązał współpracę z Instytutem Badań i Likwidacji Żydowskiego Wpływu na Niemieckie Życie Kościelne, znanym w języku niemieckim jako Institut zur Erforschung und Beseitigung des jüdischen Einflusses auf das deutsche kirchliche Leben. Po zakończeniu II wojny światowej został profesorem honorowym na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po jego śmierci, w uznaniu dokonań, pochowano go z honorami na cmentarzu Neustifter Friedhof w Neustift am Walde, przedmieściu Wiednia.

Prace

  • Die astralmythologische Weltanschauung und das Alte Testament, Gr. Lichterfelde-Berlin 1907,
  • Beiträge zur Kenntnis der Gattung Mesembrianthemum, Halle (Saale) 1913,
  • Die politische Wirksamkeit der Propheten Israels, Leipzig 1913,
  • Zu Bismarcks 100. Geburtstag : Festrede …, Bielietz 1915,
  • Ist der Krieg sittlich berechtigt?, Leipzig 1915,
  • Völkerleben und Landesgrenzen, Friedrichsroda 1917,
  • Totenehrung : Eine Gedenkrede geh. bei d. Trauerfeier für d. im Weltkriege gefallenen deutschen Studenten im Konzerthaus, Wien 1920,
  • Der Sozialismus und das Christentum : Eine Skizze, Berlin-Lichterfelde 1920,
  • Die evangelisch-theologische Fakultät in Wien im Zusammenhang ihrer geschichtlichen Voraussetzungen : Festrede, geh. bei d. Hundertjahrfeier d. Fakultät im gr. Festsaale d. Univ. am 7. Juni 1921, Wien ; Breslau : Akademische Verlags 1921,
  • Religion und Sozialismus : Festschr. zur hundertjähr. Jubelfeier d. ev.-theol. Fakultät in Wien, Berlin-Lichterfelde 1921,
  • Die Hundertjahrfeier der evangelisch-theologischen Fakultät in Wien im Jahre 1921 : Amtl. Festbericht, Wien ; Breslau : Akad. Verlags 1923.

Przypisy

  1. W. Schenk: Der Jenaer Jesus. Zu Werk und Wirken des völkischen Theologen Walter Grundmann i jego kolegów [w]: P. von Osten-Sacken (Hg.), Das mißbrauchte Evangelium. Studien zu Theologie und Praxis der Thüringer Deutschen Christen. Berlin: 2002 r.
  2. H. Prolingheuer: Wir sind in die Irre gegangen. Köln: 1987 r., s. 151.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Gustav von Struensee | Conrad Pochhammer | Johann Boldewan

Oceń: Fritz Wilke

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:14